June 2019 Achievements

by | Jul 8, 2019 | News

Well done to all of our members who have taken part in events across varying disciples from fell races, track & field, road and trail during June.  A round up of achievements below shows a record number of Club Records being set or broken across a range of age categories.  More of us are taking on the challenge of ultra distances and being placed in the top 10 finishers achieving goals we are setting ourselves.

Well done to all who are progressing with the 5k to 10k group and everyone currently in training for upcoming events.

NameEventAchievement
Dave JonesNYSD T & F 400m01:05.5
Dave JonesNYSD T & F 3000m10:37.4
Michael JoyeuxNYSD T & F 3000m09:55.1
Ian BondJarrow Triple JumpClub Record 9.26m
Ian BondJarrow Long JumpClub Record 4.21m
Ian BondJarrow ShotClub Record 6.66m
Michael JoyeuxMonkton 400mClub Record 1:07.4
Michael JoyeuxMonkton 2500mClub Record 4:54.9
Dave Jones3000mClub Record 10:25.75
Michael JoyeuxMarske Everyone Active 10K2nd place overall
Rachael McMahonWhite Horse HardmoorsMarathon 7:09:44
Paul DaltonDalton Park 5 miles4th Place overall 29:10
Paul DaltonNewton Aycliffe 10k3rd in age category 37:20
David MatthewNewton Aycliffe 10kPB 39:35
Julie RussellNewton Aycliffe 10k1st in age category 48:40
Ladies Julie, Rebecca, Emily and CarolineNewton Aycliffe 10kWomen’s team prize
Michael JoyeuxBritish Masters 5k Road Champs8th place overall in 16:14, silver medal in age category
Annette Clarke5 passses ultra, Lake DistrictUltra Marathon 32 miles
Charlie Bogg5 passses ultra, Lake DistrictUltra Marathon 32 miles
Dave Thompson5 passses ultra, Lake DistrictUltra Marathon 32 miles
Diane VaughanPontefract 10k1st in age category 46:10
Paul DaltonStavely5th place overall 37:14
David MatthewStavely PB 39:07
Brian MartinStavely2nd in age category 39:49
Emily BeaumontStavelyPB 53:58
Michael JoyeuxWhorlton 6.2 miles5th place overall in 48:42
Marc EllisWhorlton 6.2 miles10th place overall in 50:11
Brian MartinWhorlton 6.2 miles1st in age category 51:57
MenWhorlton 6.2 milesmale team prize
Diane VaughanLeeds 5k5th place overall, 2nd in age category
Richard HughesSpine Flare Race – 108 milesUltra distance 49 hours 46 minutes
Tom ChapmanPennine Barrier 50 milesUltra distance 12:09:11
Chris EvansPennine Barrier 50 milesUltra distance 15:22:39
Billy HarrisEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 100 miles, Club Record
Phil RutterEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 85 miles, Club Record
Wendy CollingEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 75 miles, Club Record
Anna HardyEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 65 miles, Club Record
Mark CollingEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 60 miles
Anthony CorbettEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 55 miles
Gill CollingEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 55 miles, Club Record
Gillian HarrisEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 50 miles
April CorbettEndure 24 hour event – 5 mile lapsUltra distance 50 miles
David AikenLakeland Trail 55kUltra distance
Dawn Richardson JunLakeland trail 23k1st in age category 2:26:51
Emily BeaumontSt Cuthbert’s Way 100kUltra distance 19hrs 8 mins
Helen ClarkSt Cuthbert’s Way 100kUltra distance 19hrs 8 mins
Brian MartinAli Brownlee 5k1st in age category 18:52
Diane VaughanAli Brownlee 5k1st in age category 21:57
Louise TrainorHumber Bridge half marathon1st in age category 1:37:58
Paul DaltonAngel View Run 5.5 miles3rd in age category 37:51

regards

April Corbett